Vladimir Shafranov – piano
Johnny Åman – basso
Jukkis Uotila – rummut
Huhtikuussa Logomossa kuullaan harvinaista herkkua, kun mestaripianisti Vladimir “Vova” Shafranov tuo trionsa Flame Jazzin vieraaksi! Leningradissa syntynyt Vladimir Shafranov on vaikuttanut Suomen jazzelämässä jo vuodesta 1973 lähtien. Hänen yhteistyönsä saksofonisti Eero Koivistoisen ja muiden 1970- luvun merkittävien suomalaisten jazznimien kanssa on dokumentoitu kattavasti tuon ajan levytyksille. Shafranovin trio basisti Pekka Sarmannon ja rumpali Jukkis Uotilan kanssa oli aikanaan työllistetyimpiä suomalaisia yhtyeitä. Erityiseen suosioon Shafranovin levytykset ovat nousseet vuosituhannen vaihteessa Japanissa. Shafranov loi uraa 1980–90-luvuilla myös New Yorkissa mm. Ron Carterin yhtyetoverina. Muutettuaan Isosta Omenasta takaisin Suomeen mies asettui perheineen Ahvenanmaalle, jossa vaikuttaa edelleen.
“On aina mukavaa tulla Suomen mantereelle soittamaan, ja siitä onkin jo kulunut alkaa, kun viimeksi olin Turussa. On mahtavaa päästä pitkästä aikaa soittamaan Jukkiksen kanssa, odotan sitä mielenkiinnolla! Konsertissa esitämme pääasiassa minun sovituksiani jazzklassikoista,” Vova kertoo.
***
Nauti herkullinen tapas-lankku ennen konserttia! Suomalaisia tapaksia sisältävä menu tarjoillaan Teatrossa tuntia ennen konsertin alkua.
Lankun ohessa voit nauttia Teatron hyvin varustellun baariin viinejä, cocktaileja sekä panimotuotteita.
Tapas-lankku:
Iberico-kinkkua, serrano-kinkkua, manchegojuustoa, guindilla-paprikaa, marinoituja oliiveja, grillattua kesäkurpitsaa, munakoisokaviaaria ja tuoretta talon focacciaa (saatavana myös gluteenittomana)
Olethan yhteydessä meihin, mikäli sinulla on erityisruokavalio.
Huomioimme kasvis-/erityisruokavaliot etukäteen tilattuna.
Vesi sisältyy hintaan, muut juomat voi tilata paikan päällä.
Yli 10 hengen ryhmille suosittelemme juomien etukäteistilausta.
Erityisruokavaliot ja juomatilaukset: myynti@logomo.fi tai puh. 029 123 4808 (arkisin klo 9-16)